Rozširujúce karty zvyšujú možnosti využitia počítača v rôznych oblastiach nasadenia. Sú realizované ako samostatné karty určené do PCI (resp. ISA) slotu a môžu sa ľubovoľne pridávať podľa požiadaviek používateľa. Veľmi často sa vyskytujú aj ich externé varianty, určené na pripojenie k rozhraniu USB. Zhrnieme si niektoré z nich a popíšeme ich úlohu v počítačovej zostave
Zvuková karta
slúži na ozvučenie počítačovej zostavy. Ako už bolo spomenuté, môže byť integrovaná na matičnej doske, ale pre dosiahnutie kvalitného zvuku je vhodnejšia karta v PCI vyhotovení. Obsahuje rovnako farebne rozlíšené konektory, ale pridáva niektoré zásuvky a špeciálne konektory. V prvom rade sú to výstupy pre viacero reproduktorov pomocou, ktorých je možné vytvoriť priestorový zvuk a zvýšiť tak hudobný zážitok pri hrách alebo sledovaní filmov. Ďalej sú to rôzne optické a digitálne vstupy a výstupy. Tie slúžia na pripojenie špeciálnych prehrávačov alebo reproduktorových sústav.
Popis vstupov a výstupov na zvukovej karte
Zvuková karta
Na zvukovej karte sa ďalej nachádza špeciálny konektor nazývaný gameport, ktorý má dve funkcie. Prvou je pripájanie zariadení (volant, joystick) a druhou je pripojenie elektronických klávesových nástrojov ku zvukovej karte. To umožňuje využiť počítač pri komponovaní hudby.
Gameport
Niektoré karty obsahujú v balení aj špeciálny panel, ktorý sa umiestni na prednú stranu skrinky a umožňuje pohodlne pripájať jednotlivé zariadenia alebo meniť úroveň hlasitosti.
V poslednom čase sa vyskytujú aj zvukové karty, určené na pripojenie k USB rozhraniu čo je veľmi výhodné v prípade prenosného počítača.
Externá zvuková karta
Sieťová karta
Slúži na pripojenie počítača do počítačovej siete, do siete Internet alebo na vzájomné prepojenie dvoch či viacerých počítačov. Na zadnom paneli obsahuje dve diódy. Zelená - indikuje správne pripojený kábel a oranžová - prenosovú aktivitu na sieti. Jej výkon popisuje typ pripojenia a maximálna prenosová rýchlosť, ktorú karta dokáže zvládnuť. Je tiež často integrovaná na základnej doske.
Sieťová karta
Okrem káblového spojenia je možné použiť aj bezdrôtovú technológiu WIFI na vytvorenie počítačovej siete. V takomto prípade sa používajú bezdrôtové sieťové karty, ktoré umožňujú vytvoriť sieť bez použitia káblov. V bežných podmienkach sa WIFI spojenie používa do vzdialenosti cca 100M v uzavretých priestoroch, pričom dokáže prekonať aj niekoľko múrov alebo pevných prekážok.
Bezdrôtová sieťová karta - WiFi
Modemová karta
Je špeciálne zariadenie, ktoré umožňuje pripojenie do siete Internet alebo spojenie dvoch počítačov na diaľku. Premieňa zvukové signály prichádzajúce po telefónnej linke na dáta zrozumiteľné pre počítač. Po pripojení do počítača je možné počítač využívať s použitím príslušného softvéru aj ako telefón, hlasový záznamník alebo fax.
Modem - rozširujúca karta
Modem obsahuje dve zásuvky pre klasické telefónne konektory. Do zásuvky označenej LINE sa napája telefónny kábel so signálom a do druhej, označenej PHONE sa pripojí telefón. To umožňuje jeho použitie bez nutnosti prehadzovania káblov.
Popis zásuviek modemu
Okrem interných modemov do PCI slotu sa používajú aj ich externé vyhotovenia, ktoré sa pripájajú na sériový port alebo na USB rozhranie.
Externý USB modem
Televízna karta
Umožňuje sledovanie televízneho vysielania na obrazovke PC a jeho záznam na pevný disk. Dnešné moderné karty majú aj prepracované technológie ako obraz v obraze alebo možnosť zastavenia televízneho vysielania. Samozrejmosťou je diaľkové ovládanie. Často býva na karte integrovaný aj rádiový prijímač.
Televízna karta
Popis vstupov a výstupov na televíznej karte
Jej zadný panel obsahuje zásuvky pre pripojenie konektora externej televíznej antény, antény pre príjem rádiového signálu, pripojenie pre senzor diaľkového ovládania. Väčšina kariet obsahuje aj video vstup, čo umožňuje pripojiť k počítaču videokameru alebo videoprehrávač. Tým nám umožňuje archiváciu starších VHS kaziet alebo spracovanie videozáznamov z kamery. Samozrejme existujú aj externé vyhotovenia, väčšinou s pripojením USB a rovnakými konektormi.
USB rozširujúca karta - pridá USB rozhranie do počítača bez USB portov
USB rozširujúca karta
Strihové karty - určené na profesionálny strih videa
Strihová karta
Meracie karty - používajú sa na meranie a vyhodnocovanie špeciálnych údajov
Meracia karta
Do skrinky počítača sa ešte umiestňujú mechaniky výmenných pamäťových médií. Konkrétne ide o disketovú mechaniku - slúži na prácu s disketami a vkladá sa do skrinky na presne určené miesto.
Zadná časť disketovej mechaniky Predná časť disketovej mechaniky
Konektor na napájanie zo zdroja
Umiestnenie disketovej mechaniky
v skrinke počítača
Optické mechaniky - slúžia na prácu s CD a DVD médiami.
Predná časť optickej mechaniky
Zadná časť optickej mechaniky
Umiestnenie optickej mechaniky
v skrinke počítača
Čítačky pamäťových kariet - V dobe existencie viac ako ôsmich druhov pamäťových kariet od rôznych výrobcov je vhodným doplnkom ich univerzálna čítačka. Po pripojení na port USB umožňuje pracovať z viacerými typmi pamäťových kariet, mazať ich, prezerať uložené dáta a presúvať ich.
Okrem externých vyhotovení v podobe USB redukcií a káblových pripojení sa často objavujú aj zabudované riešenia.
Tie sa takisto pripájajú na port USB, ale zvnútra počítača priamo na základnú dosku.