Popis

Samotný procesor môžeme rozdeliť na tri základné časti :

       -Jadro
      -pomocné obvody 
      -spodná časť s vývodmi


Základným výkonovým parametrom, popisujúcim procesor, je jeho taktovacia frekvencia. Tá udáva, koľko matematických operácií je procesor

Základným výkonovým parametrom, popisujúcim procesor, je jeho taktovacia frekvencia. Tá udáva, koľko matematických operácií je procesor schopný vykonať za sekundu. Jednotkou tohto parametra je 1 Hz - jeden hertz, teda procesor s taktovacou frekvenciou 1Hz dokáže vykonať jednu operáciu za sekundu. Taktovacia frekvencia sa vytvára násobením dvoch číselných hodnôt:frekvenciou systémovej zbernice- systémovou zbernicou, alebo tiež FSB(F ront s ide b us) rozumieme komunikačný kanál medzi procesorom a pamäťou. Tie medzi sebou komunikujú na istej frekvencii udávanej v MHz - megahertzoch.
Násobičom - Násobič je hodnota, ktorou sa násobí frekvencia systémovej zbernice a výsledkom je taktovacia frekvencia procesora. Spočiatku sa musel nastaviť na matičnej doske, ale v súčastnej dobe je už pevne nastavený výrobcom vo vnútri procesora a je automaticky detekovaný systémom.
násobič x frekvencia FSB = taktovacia frekvencia procesora


Ak napríklad zbernica pracuje na 100Mhz a v procesore je nastavený násobič 7x, výsledná taktovacia frekvencia procesora je 700MHz.

Taktovacie frekvencie jednotlivých procesorov sa pohybujú rádovo od 1 Mhz pri prvých historických procesoroch do súčasných 3,5 Gh a ich frekvencia neustále stúpa. Ďalším výkonovým parametrom je šírka dátového prenosu.

Udáva sa v bitoch a určuje, aké maximálne veľké číslo môže byť behom jednej operácie prenesené do/z procesora. Podľa šírky dátového prenosu delíme procesory na:
osembitové (historické procesory)
16-bitové
32-bitové
64-bitové


Hodnota šírky dátovej zbernice má významný vplyv na rýchlosť spracúvania inštrukcií, ako aj na množstvo prenesených dát po zbernici za jednotku času.

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode