Chladenie

Neustále zvyšovanie výkonu procesorov so sebou prináša aj zvýšené nároky na jeho vyhotovenie a hlavne na najzávažnejší problém pri konštrukcii procesorov - chladenie. Prvé procesory nevyžadovali nijaké špeciálne chladenie, no postupom času sa chladiče stále zväčšovali a ich konštrukcia sa dnes opiera o výskumy v oblasti tepelnej vodivosti kovov a aerodynamiky. Prvotne používaný hliník na výrobu pasívnych častí sa čoraz častejšie zamieňa za meď a pridala sa aktívna časť v podobe vrtule.

Tip:
Vrtule majú rôznu podobu a umiestnené sú tak, aby spôsobovali čo najmenší aerodynamický hluk pri zachovaní maximálnej účinnosti chladenia.

Nemenej dôležitým faktorom je aj výber správneho materiálu na styčné plochy chladiča a procesora - teplovodivej pasty. Tá vyplní mikroskopické nerovnosti a zabezpečí maximálny prechod tepla z tela procesora na blok chladiča.

Tip:

Kvalitné chladiče majú celý svoj povrch okrem spodnej časti pokrytý nerovnosťami. To zvyšuje plochu odvodu tepla z pasívnej časti.

Dodáva sa buď osobitne v malej tube alebo už priamo nanesená na blok chladiča.


 
                  Popis jednotlivých častí chladiča 



Okrem chladenia vzduchom je možné chladenie vodou, tekutým dusíkom alebo špeciálnym elektrickým zariadením - Peltiérovým článkom. Tieto alternatívy sú však náročné na konštrukciu a v bežných stolových počítačoch sa zatiaľ nevyskytujú.

Procesor nie je jediným zdrojom tepla v počítači. Takmer každý inštalovaný komponent vyžaruje v zapnutom stave tepelenú energiu, ktorá je nepriaťeľom nielen počítačov ale každej elektronickej súčiastky. PC skrinka je konštruovaná tak, aby vzduch v nej neustále cirkuloval a ochladzoval vnútro počítača.


 

Vzduch je nasávaný v spodnej časti skrinky perforovaním v prednej stene. Ako sa postupne ohrieva, postupuje k hornej časti, kde je odvádzaný ventilátorom zdroja. Využíva sa pritom tzv. "komínový efekt".

Na trhu sa etablovalo viacero výrobcov procesorov pre počítače všetkých typov. Všetci sa snažia o čo najvyšší výkon pri zachovaní rozumných požiadaviek na chladenie a energetickú spotrebu. Princíp zvyšovania výkonu zdvíhaním taktovacej frekvencie sa však pri dnešnej približne 4 GHz úrovni dostáva mierne do úzadia pre technologické a materiálové prekážky. Vidieť väčšiu snahu o "inteligentnejšie" procesory, ktoré by lepšie optimalizovali zložitejšie a často sa opakujúce výpočty, prechod k 64-bitovej technológii a zvyšovanie pamäťovej kapacity registrov aj vyrovnávacej pamäte. Prehľad produktov dvoch najväčších výrobcov procesorov, firiem INTEL a AMD nájdete na ich internetových stránkach:
www.intel.cz pre firmu INTEL
www.amd.com pre firmu AMD

© 2011 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webových stránok zdarmaWebnode