Na pripojenie nosičov dát, ako sú pevné disky alebo CD-ROM mechaniky sa používajú špeciálne prípojné rozhrania. Mnohokrát sa nazývajú aj radiče, teda doslovne povedané "zaraďujú" pripojené zariadenie do zostavy tak, aby bolo celé použiteľné pre ostatné komponenty. Podľa rýchlosti a spôsobu prenosu ich delíme na:
Paralel ATA -toto rozhranie používa paralelnú metódu prenosu dát, teda dáta sa prenášajú vedľa seba. Je to dnešný štandard pripojenia pevných diskov a CDROM mechaník. Matičná doska obsahuje dva radiče IDE a na každý sa dajú zapojiť maximálne 2 zariadenia, teda dokopy 4.
Paralel ATA radiče na matičnej doske
Paralel ATA kábel
Jednotlivé zariadenia sa pripájajú k doske špeciálnym káblom s plochou koncovkou, ktorá obsahuje konštrukčné výčnelky. Tie by mali zamedziť ich nesprávnemu zapojeniu.
Tip:
Existujú aj káble v okrúhlom vyhotovení, kedy sú jednotlivé vodiče oddelené a obalené plastickou hmotou. To vylepšuje vzhľad vnútra počítača a zlepšuje prietok vzduchu v skrinke.
Serial ATA
Pri tomto pripojení sa používa sériový prenos dát, čiže dáta sú prenášané za sebou, v sérii. Toto pripojenie sa dostáva pomaly do popredia pre svoje vysoké prenosové rýchlosti (až 150 MB/s) a úsporu miesta v skrinke. Tú dosahujeme použitím jednoduchého kábla s dvoma tienenými vodičmi a zemnením.
Radiče Serial ATA na matičnej doske
Serial ATA kábel
Dnešné matičné dosky obsahujú štandardne dva radiče Serial ATA, pričom na každý je možné zapojiť len jedno zariadenie. Niektoré drahšie modely obsahujú 4 až 8 S-ATA radičov.
Radič pre pripojenie disketovej mechaniky
Ako už z názvu plynie, na toto rozhranie pripájame disketovú mechaniku. Nevyužíva sa na pripojenie žiadneho iného zariadenia. Konektor má podobný tvar ako Paralel ATA, je však kratší. Na jeden radič je možné pripojiť dve disketové mechaniky.
Radič na pripojenie disketovej mechaniky
na matičnej doske
Kábel na pripojenie disketovej mechaniky