Telo samotnej karty tvorí viacvrstvová doska s plošnými spojmi, na ktorú sú umiestnené jednotlivé komponenty. Na bočnej strane sa nachádzajú výstupy pre zobrazovacie zariadenia - monitory, LCD panely alebo televízory. Karta sa zasúva do príslušného AGP slotu na matičnej doske a upevňuje sa k skrinke jednou skrutkou. Prvé modely boli určené pre zbernicu PCI (resp. zbernicu ISA), postupne sa čoraz viac začína presadzovať aj zbernica PCI Express.
Grafická karta ATI Radeon 9600
Grafická karta ATI Radeon 7000
Umiestnenie grafickej karty v skrinke počítača
Takmer všetky moderné grafické karty vyžadujú chladenie zložené podobne ako u procesorov z dvoch častí - pasívneho bloku a aktívneho vetráku. Špeciálne upravené a dostatočne dimenzované pasívne prvky všask niekedy môžnu plniť svoju funkciu aj bez ofukovania vetráčikom.
Toto riešnie sa aplikuje na kartách nižších a stredných výkonnostných tried, kde nie je potrebné odvádzať veľké množstvo tepelnej energie.
Tip:
Ak si vyberáte počítač do kancelárie alebo pracovne a nepotrebujete extrémny grafický výkon, zvoľte si grafickú kartu s pasívnym chladením. Vetrák grafickej karty je najčastejším zdrojom nepríjemného hluku v počítači.
Základným stavebným prvkom je grafický procesor. Ten má podobné zloženie ako hlavný procesor počítača, ale špecializuje sa iba na grafické výpočty. Podľa potreby a podľa výkonu je na ňom umiestnený pasívny (bez vrtule) alebo aktívny (s vrtuľkou) chladič.
Jeho výkon sa uvádza v jednotke nazvanej fill-rate. Obraz, ktorý vidíme na monitore, je zložený z veľkého počtu malých bodov - pixelov, ktoré majú istý jas a farbu. Hodnota fill-rate určuje, koľko takýchto bodov vie grafický čip vykresliť za jednotku času.
Grafický procesor veľmi úzko spolupracuje s grafickou pamäťou, ktorá je umiestnená na doske hneď vedľa grafického procesora. Do nej si ukladá informácie o vlastnostiach zobrazovaných bodov a tzv. textúry. Ak počítač chce zobraziť na monitor novú informáciu, grafický čip prepočíta ako je potrebné zmeniť hodnoty jednotlivých pixlov a zmenené hodnoty uloží do pamäte. Tieto nové údaje sú potom zobrazované na monitor. Rýchlosť, akou sú tieto informácie na monitor posielané, sa nazýva obnovovacia frekvencia - určuje, koľkokrát za sekundu sa informácie z grafickej pamäte zobrazia na monitore a udáva sa v hertzoch - Hz
Popis jednotlivých častí grafickej karty
Na karte sa ďalej nachádzajú rôzne pomocné obvody a čipy. Najhlavnejším je špeciálny prevodník, ktorý prevádza digitálny signál z počítača na signál analógový a nazýva sa RAM DAC. Prečo je to potrebné si popíšeme v tretej časti, v ktorej sa budeme venovať monitorom. Ďalšou, už štandardným výbavou grafických kariet je obvod, ktorý sprostredkúva televízny výstup. Ten umožňuje po prepojení príslušným káblom zobrazovanie obrazu na klasickom televízore. Niekedy je karta obohatená aj o možnosť vstupu video signálu na spracovanie počítačom alebo o možnosť sledovania televízneho vysielania.
Grafická karta All in Wonder
Popis konektorov na grafickej karte
Tak ako procesory, aj grafické karty sa neustále vyvíjajú a ich životný cyklus je v priemere 6 mesiacov. Preto je výber karty vždy potrebné dobre zvážiť a zohľadniť predovšetkým účel, pre ktorý si kartu kupujete. Je všeobecne známe, že vývoj hardvérových komponentov je hnaný dopredu hlavne producentmi softvéru a v prípade grafických kariet sú to v prvom rade spoločnosti, zaoberajúce sa výrobu počítačových hier. Medzi hlavných producentov grafických kariet možno zaradiť firmy
Logo firmy ATI Logo firmy nVIDIA
Dodávajú svoje procesory pre najvýkonnejšie karty dneška a udržujú si dominantné postavenia. Medzi ďalších výrobcov možno zaradiť firmy:
-Matrox
-XGI
-S3 Graphics